We have a dream, a song to s..... a book to read

K tomuhle článečku mě inspirovala Nikki Finn tím svým, který můžete najít tady. N, doufám, že ti to nevadí. Předem se omlouvám za nadměrné používání slova Vás, Vaše, Vám a podobě, ale v tomto stylu psaní mi to jinak nešlo.  Název článku je odvozen od písničky ABBY - I have a dream. 
...
Určitě to znáte. Musíte. Alespoň ti praví a zatrvzelí bookoholici, kteří by knihu za nic na světě nevyměnili, ani za e-book. Všude kolem na nás vykukuje z televize, z knih, z časopisů a jiných zdrojů, ta dokonalá a nádherná představa. Jaká? To se ode mne brzy dozvíte. Tak zavřete oči, já Vám dnes povím pohádku... No spíš je zase  hezky otevřete, protože budete muset číst. 

Je krásné podzimní pondělní ráno. Slunce již vyšlo, ale stále je schované za bílým oblakem, skrze který prochází jen pár jemných paprsků. Školu nebo práci, či jiný úkol dnes nemáte a nebo až později, což na Vašem obličeji vykouzlilo nenucený a upřímný šťastný úsměv. Chladný ranní větřík Vám cuchá vlasy čouhající zespoda hřejivé čepičky a šála, kterou máte uvázanou kolem krku vlaje v rytmu větru za vašimi zády. Jdete pomalu ulicí, na kterou ze stromů padá různobarevné podzimní listí. Podpatky vesele cvakají po chodníku, ze kterého postarší muž odhrabává spadané nepořádek ze stromů. Okolo Vás pobírají šťastná malé děti, dospělí se usmívají, zamilované páry ze sebe nepouštějí oči a Vám připadá svět prostě krásný. Když stojíte před cílem své cesty, objevuje se ve vašem obličeji ještě spokojenější výraz a když následovně otevřete dveře malého rodinného a až na samém konci městečka situovaného knihkupectví, dostaví to to pravé uvolnění. Jako první Vás přivítá lehký a příjemný zvuk zvonku ohlašujícího nového návštěvníka a vůně knih. Během minuty se vedle Vás objeví postarší paní či pán, nejlépe majitel/ka obchůdku. S potěšením z nového přírůstku mezi malou místní komunitu Vám nabídce chutný čaj či kávu a nechá Vás v klidu si prohlédnout nabídku knih. V té záplavě naprosto úžasně vypadajících a jistě i skvělých knih je pro Vás velmi těžké zvolit jen pár. Během půl hodinky v rukou držíte čtyři starší krásně voňavé knihy a usazujete se ke stolku. V pozadí je slyšet jemné hudba, chvílemi zvuk zvonku a bouchnutí dveří. Někdy kolem projdou cizí lidé, kteří se na Vás ale přátelsky usmějí a možná i popřejí krásně strávený čas. ještě než otevřete knihu, ochutnáte čaj, který je akorát k pití. Jemná hořká chuť se Vám rozlije ústy a v těle zapřičiní to příjemné teplo. Otevřete knihu a Váš den právě začíná....
...
Myslím, že nejsem jediná, ale kdykoliv například vidím americký film, kde se nějaké scéna nachází v knihkupectví, objeví se mi v mysli otázka - Proč i u nás nejsou takové knihkupectví? Tedy, technicky vzato jsou, třeba bux má své vlastní kavárničky v knihkupectví, jenže tam mi to prostě připadá divné. Ve filmech a tak všeobecně v zahraničí je atmosféra těchto knihkupectví naprosto jiná. A to bych právě jednou chtěla také zažít. Letos zkusím kamarádku zatáhnout do nějakého italského knihkupectví a budeme hodnotit. :) 
...
A jaký názor máte vy? Také o něčem podobném sníte? Nebo jste to už zažili? Tady v ČR/SR? Nebo v zahraničí? Podělte se o své sny nebo zážitky.

Lucie

Knihomolka, studentka, milovnice kávy, seriálů a cestování.

6 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Musím říct, že s tvým názorem naprosto souhlasím. Sice miluji knihkupectví a ač nesnáším davy zrovna tam mi to nevadí, ale občas bych si tam prostě jen tak sedla s "kafáčem" a začetla se. Třeba i do nějaké klasiky, na kterou nemám odvahu - tedy odvahu si jí koupit.
  Ve filmech to vždycky vypadá naprosto úchvatně - Láska přes internet je toho jasným příkladem. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc hezké ... z tohoto důvodu je mým naprosto nejoblíbenějším filmem Láska přes internet :))) Tom Hanks a Meg Ryan jsou tak skvělí ve svých rolích knihkupců.. i když přesto jiní :))) Moc pěkný film, v super prostředí... knihkupectví ve kterém ve filmu prodává Meg se postavilo naprosto stejné podle jednoho obchůdku na "Manhattanu"? Teď nechci kecat :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vím že na Manhattanu jich pár takových je a strašně bych se tam chtěla podívat. I kdybych tam měla jen sedět a pozorovat tu atmosféru :)

   Vymazat
 4. Já miluju knihkupectví-antikvariát na Národní třídě. Chodíš tam někdy? Tam bych klidně mohla být celý den a neomrzelo by mě to. Tam je správná atmosféra. Hrajou tam z gramofonových desek pecky jako třeba od Beatles nebo Abby a můžeš se tam zašít a fakt si číst. Nikomu to nevadí. Mám na tohle místo fakt mimořádně srdeční vzpomínky, protože tam jsme měli jedno z prvních rande s přítelem. Až nás pak museli vyhnat, že zavírají. :D Byli jsme tam asi 3 hodiny.

  OdpovědětVymazat