Recenze: Na hraně zapomnění | Zahoďte mapu a přenechte vše osudu

Název: Na hraně zapomnění
Série: Na hraně zapomnění #1
Autor: J. A. Redmerski
Překlad: Jana Jašová
Datum vydání: Červen 2014
Počet stran: 400
Nakladatelství: YOLI
Camryn Bennettovou zkouší osud jako nikoho druhého. Rodina se jí rozpadla, když se otec matkou rozvedli a bratra zavřeli do vězení. Její přítel tragicky zahynul při autonehodě a nejlepší kamarádka Camryn zrovna obvinila, že jí chce přebrat kluka. Pak už stačí jediný den práce v obchodě s oblečením, aby se definitivně rozhodla – tohle není život, který by chtěla žít

Camryn tedy hodí všechno za hlavu a vydává se na cestu napříč Amerikou. V autobuse se seznamuje se sympatickým, i když trochu tajemným Andrejem Parrishem, který má vlastní důvody, aby dal svému předchozímu životu vale. Oba mladí lidé si rychle padnou do noty a dohodnou se, že budou cestovat spolu – ale jen cestovat. Byť se oba dva tvrdohlavě brání vzájemným sympatiím, dodržet slib, který si dali, se ukazuje stále jako těžší a těžší….
Odpoutat se od stereotypního života - splněno, hodit práci za hlavu - splněno, vydat se vlastní pěst do neznáma - splněno a najít sama sebe - to se ještě uvidí. Camryn se vždy cítila jako pták v kleci. S vlastní rodinou si moc nerozumí a v milostném životě na ni čekalo vždy jen zklamání. Ze dne na den se rozhoduje vše na čas opustit a sama se vydat na druhou stranu země. Rozhodně nehledá lásku, ale co když právě ona sedí v tom stejném autobusu?

Na hraně zapomnění je doslova na hraně mezi zajímavým příběhem mladé dívky a naprosto běžnou new adult knihou. Často jsem se zamýšlela nad tím, jestli je na knize vůbec něco, o čem jsem v jiné knize nečetla. Tolik toho bohužel není, ale na druhou stranu jsem si příběh velmi užila. Zdál se mi být záživný a dosti čtivý, až jsem mnohokrát nemohla knihu odložit. Autorka knihu trefně odstupňovala a to nejlepší a nejzávažnější si nechala na samotný konec. Měla jsem tolik otázek a právě to mě u knihy drželo nejvíce. Ještě jedna kuriozita mi utkvěla v hlavě – Damon a Ian v jednom příběhu? Také vás napadá jedna jistá osoba?

Fakt, že se Camryn z ničeho nic vzala a odjela, se mi líbil ze všeho nejvíce. Jen to, že byla schopna se ode všeho odpoutat a konečně začít o svém životě rozhodovat sama, mi přišlo jako velké rozhodnutí, ke kterému se odhodlá málo z nás. Za to jsem jí od začátku obdivovala a velmi si jí oblíbila. S nadšením jsem sledovala její cestu Amerikou a doufala v nějaké to dobrodružství.

Snad tou nejzajímavější postavou celé knihy je dle mého názoru Andrew. Díky němu kniha získala potřebný vtip. Jinak bych jí pravděpodobně nehodnotila tak pozitivně. Čtenář o něm ze začátku ví hodně málo, ale to vede k samotnému konci knihy, kdy se nelze přestat divit tomu, co vše dokázala autorka udržet pod pokličkou. Sama jsem něco málo tušila. Jako v ostatních new adult knihách lze předpovídat nějakou tu nepěknou minulost či těžkou životní situaci. Přesto mi to až do závěru příběhu nedocvaklo a o to víc jsem byla překvapené, co vyšlo nad povrch.

Nejsem zrovna zastáncem toho, když autor napíše jednu knihu nejprve z jednoho úhlu pohledu a posléze z druhého. To už mám raději, když kniha kloubí oba dva úhly. Redmerski navíc nezvolila klasické střídání kapitol, ale každá z postav, jak Camryn, tak i Andrew, vyprávějí vždy delší úsek, který se částečně překrývá. Čtenář tak nejen, že sleduje jeden příběh očima obou dvou, ale vidí i tutéž scénu dvakrát. Je rozhodně zajímavé hned po sobě vidět rozdíly v jejich vnímání. 

Přemrštěné konce, které všichni dobře u takovýchto knih známe, mi obvykle nijak nevadí, ale v případě téhle knihy, která i přesto, že jde o new adult, působila tak řekněme spořádané (rozhodně ne kýčovitě), mi její konec prostě neseděl. Na můj vkus to bylo až přehnaně šťastné. K příběhu by se mi hodilo spíše něco lehce tragičtějšího. Rozhodně by stačilo ubrat epilog a hned by to bylo o něčem jiném. 

Objevily se sice chvilky, kdy Na hraně zapomnění nepůsobilo nijak zajímavě, ale díky bohu převládaly spíše ty zajímavé momenty. Ani jednou jsem se nenudila a jsem ráda, že jsem se po těch několika měsících, kdy mi kniha doma ležela, k ní dostala. Mezi všemi těmi new adult knihami, které zaplavily trh, se tahle pyšní jistou originalitou. Přečtením jistě neprohloupíte. 

Ráda bych tímto poděkovala YOLI za zaslání recenzního výtisku.

Lucie

Knihomolka, studentka, milovnice kávy, seriálů a cestování.

Žádné komentáře:

Okomentovat